YATIRIM İÇİN EN DOĞRU ZAMAN !

TKDK(Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (Tedbir 101) ve Tedbir Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme”  Kapsamında Yapılacak Yatırımların Desteklenmesi (Tedbir 302) ilişkin proje çağrısına çıktı. Destek üst limiti %65 olarak belirtilen yeni çağrı döneminde son başvuru tarihleri Tedbir 101 için 2 Nisan 2018, Tedbir 302  12 Mart 2018 olarak belirlendi.

TKDK(Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)’nın Büyükbaş besi ve et, kaz, hindi ve broiler yatırımlarını kapsayan 101 Tedbir Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar ve Tıbbi aromatik bitkiler, yenilenebilir enerji, kırsal turizm, meyve ve sebzelerin işlenmesine yönelik yatırımları kapsayan 302 Tedbir Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme”  Kapsamında Yapılacak Yatırımların Desteklenmesi çağrıları açıldı. Projeler verilecek olan üst destek oranı ise genel olarak %65 olarak belirlendi.

Yatırımlara %65 Destek

Büyükbaş besi ve et, kaz, hindi ve broiler yatırımlarını kapsayan 101 Tedbir içerisinde et ve süt işletmeleri için en fazla destek oranı %65 olarak belirlenirken destek miktarı ise 4.385,100 TL olarak Broyler ve Hindi için destek oranı aynı olurken destek miktarı ise en fazla 2.192.550 TL Kaz için ise destek oranı aynı olmakla birlikte destek miktarı en fazla 1.096.275 TL olarak belirlendi.

Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması,  Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması, Zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri, Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, Su ürünleri yetiştiriciliği, Makine parkları ve Yenilenebilir enerji yatırımlarına destek oranı en fazla %65 olarak belirlenirken en üst destek miktarı ise en fazla 2.192.550 TL belirlendi.

Yapım İşlerinde 3 Teklif Kuralı Kaldırıldı.

TKDK yeni çağrı ile birlikte bazı değişikliklere de gitti. Buna göre daha önceki çağrılarda uygulanan  yapım işlerinde üç teklif kuralı artık uygulanmayacak. Yapım İşlerinde satın alımı gerçekleştirmek amacıyla uygun harcama tutarına bakılmaksızın mutlaka en az 1 (bir) geçerli teklif alınması yeterli olacak.

Son Başvuru Tarihleri

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için başvuru kabul tarihi 1 Mart 2018 son başvuru tarihi ise 2 Nisan 2018, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme”  Kapsamında Yapılacak Yatırımların Desteklenmesi için başvuru kabul tarihi 12 Şubat 2018 son başvuru tarihi ise 12 Mart 2018 olarak belirlendi.