TANAP YATIRIMCILARI UYARDI. BÜTÇE İLE İLGİLİ SINIRLAMALARA KESİNLİKLE UYULMALI!

 

TANAP boru hattının geçtiği bölgeleri de birçok konuda zenginleştirmek için yatırımları desteklemeye devam ediyor. TANAP, Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları dahilinde Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması ile 9 ilde küçük ve orta ölçekli kuruluşların gerçekleştirileceği projelere vereceği hibe desteklerini açıkladığı proje tanıtım toplantısı Eskişehir’de geniş bir katılım ile gerçekleşti. 06 Danışmalık olarak uzmanlarımızla daha iyi projeler çıkarabilmek adına katılım gösterdik.

06 Danışmanlık olarak uzmanlarımızın da katıldığı tanıtım toplantısında Bütçe ile ilgili sınırlamalara kesinlikle uyulması gerekliliği vurgulandı. Çağrı bütçesi toplam da 100 Milyon TL olduğunun altını çizen yetkililer, eş finansman konusu üzerinde durdu üzerinde durdu açıklamalarına şöyle devam etti: “Eş finansman konusunda yeni çağrıda eş finansman KOBİ’ler için  % 30 gerçek kişiler ve STK’lar için % 5 olarak belirdi.”

Proje tanıtım toplantısında bölgeden proje gerçekleştirmeyi düşünen yöre halkı, kurum temsilcileri ve danışmanlık şirketinden proje uzmanları katıldı. Proje sunumu ile başlayan toplantı daha sonra katılımcıların sorularının cevaplanması ile devam etti. Proje hakkında çok önemli konular konuşuldu.

Her Yatırımcının Bir Projesi Kabul Edilecek.

Proje tanıtım toplantısında uzmanlar, yatırımcıların iki proje ile başvurabileceğine değinildi ancak sadece bir projenin hayata geçirileceğinin altı çizdi.

Bütçe İle İlgili Sınırlamalara Kesinlikle Uyulmalı

Yatırımcılar açısından en önemli konuların başında gelen eş finansman konusunda yeni çağrıda eş finansman KOBİ’ler için  % 30 gerçek kişiler ve STK’lar için % 5 olarak belirdiği açıklandı.  Bütçe ile ilgili sınırlamalara kesinlikle uyulması gerektiğinin vurgulayan yetkililer,  yatırımcılara da bazı uyarılarda bulundu:

“Çağrı bütçesi toplam da 100 Milyon TL’dir. Uygun yatırımcı ( Tüzel kişiliğe sahip kobiler) proje başvurusu esnasında sağlayacakları % 30’luk eş finansman için herhangi bir evrak bildirimi yapmasına gerek yok projenin içerisinde karşılayacağı eş finansmanı yazması yeterli olacaktır. Küçük ölçekli hibe programında personel harcamaları uygun olmayan harcamalar iken Orta ölçekli hibe programında personel harcamaları uygun maliyettir. 10.000 TL’yi aşan alımlarda en az 1 proforma eklenmelidir. Başvurusu olumlu sonuçlanan projelerin ödemeleri tek seferde değil öncelikle % 20 lik avans daha sonra harcama yaptıkça ödeme yapılması şeklinde ilerleyecektir.”

Proje için Anahtar Sözcükler Sosyal ve Çevresel Yatırım

Projelerin başarılı olması için yatırımcılara dikkat etmeleri hususlarda uyarılarda bulunan ve öneriler sunan Yetkililer, projelerin muhakkak genel hedefler ve özel hedefleri kapsamak zorunluluğuna değinirken projede kullanılacak kilit sözcüklerin sosyal yatırım ve çevresel yatırım olduğunu belirtti.