TANAP PROJE HİBELERİ AÇIKLANDI.

TANAP Geçtiği Bölgeleri Zenginleştirmeye Devam Ediyor.

Azerbaycan doğal gazını Türkiye ve Avrupa'daki alıcılara etkin bir biçimde taşıyacak bir doğal gaz boru hattı projesi olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) boru hattının geçtiği bölgeleri de birçok konuda zenginleştirmek için yatırımları desteklemeye devam ediyor. Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları dahilinde Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması ile 9 ilde destek üst limiti 200 bin TL olan küçük ve orta ölçekli kuruluşların projelerine destek verecek.

 

Azerbaycan doğal gazını Türkiye ve Avrupa'daki alıcılara etkin bir biçimde taşıyacak bir doğal gaz boru hattı projesi olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları gerçekleştiriliyor. Bu program kapsamında inşaat ve işletme aşamalarında yerel halkın yaşam kalitesini iyileştirerek bölgede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunmak için geliştirdiği Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları dahilinde Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması ile desteklenecek proje teklifleri için ikinci çağrı ilanı yayımlandı.

 

Hedef Boru Hattı Üzerindeki İlçelerde ve Köylerde Yaşayan İhtiyaç Sahipleri

Hedef kitlesi boru hattı üzerindeki ilçelerde ve köylerde yaşayan Kadınlar, Yoksullar, Topraksız vatandaşlar, Yaşlılar, Engelliler olan proje Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne’nin de içinde olduğu 9 ilde gerçekleştirilecek.

 

En az Yüzde 10 İstihdam Katsı Şart

Projenin uygulama yeri olarak sadece güzergah üzerindeki ilçe ve köyler kabul edilirken proje için en önemli kıstas ise KOBİ’lerin (Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmeler) istihdama en az %10 katkı sağlanması olarak belirlendi.

 

Proje Yatırımlarının %70’ine Hibe Desteği Verilecek

Küçük ve Orta ölçekteki KOBİ’lerin yanı sıra yerel yönetim, sivil toplum kuruluşu (stk), kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, kooperatifler, birlikler,  vakıflar ve daha birçok kurumun proje yapabileceği çağrı için destek üst limiti 200.000 TL olarak belirlendi. Gerçekleştirilecek proje için alınacak destek oranı ise yatırımın %70’i olarak belirlendi.

 

Proje Teslimi İçin Son Tarih 23 Ağustos

Bugün çağrıya çıkılan çağrı için TANAP’a elden  teslim edilecek proje dosyalarının son teslim tarihi 23.08.2017 Çarşamba günü saat 17:00 olarak belirlendi.