KALKINMA AJANSI HİBE PROJELERİ

Kalkınma ajansları Hibe proje Programları, Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen bir hibe proje programıdır. Türkiye’de 81 ili kapsayan 26 bölgesel kalkınma ajansı sayesinde iktisadi kalkınma, sosyal kalkınma, kırsal kalkınma, küçük ölçekli altyapı projeleri ve KOBİ mali destek gibi alt başlıkları olan hibe proje programları kapsamında KOBİ lere % % 50 hibe proje desteği ile yatırım tutarının en fazla 1.000.000 TL olduğu projeler olarak en çok 500.000 TL geri ödemesiz hibe proje desteği sağlamaktadırlar.

Kalkınma ajansları, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma plânı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmayı amaçlamışlardır. Ajanslar, faaliyet gösterdikleri bölgeler için temel görevleri bölgelerinde hibe proje duyurularına ilişkin yapılacak projelerle bölgede işbirliğini ve koordinasyonu geliştirmektir. Ülkemizde 26 bölgesel kalkınma ajansı vardır.

Kalkınma Ajansları:

TR10: İstanbul – (İSTKA) İSTANBUL KALKINMA AJANSI

TR21: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ- (TRAKYAKA) TRAKYA KALKINMA AJANSI

TR22: Balıkesir, Çanakkale –(GMKA) GÜNEY MARMARA KALKINMA AJANSI

TR31: İzmir –(İZKA) İZMİR KALKINMA AJANSI

TR32: Aydın, Denizli, Muğla – (GEKA) GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI

TR33: Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak – (ZAFER) ZAFER KALKINMA AJANSI

TR41: Bilecik, Bursa, Eskişehir – (BEBKA) BURSA, ESKİŞEHİR, BİLECİK KALKINMA AJANSI

TR42: Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova –(MARKA) DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI

TR51: Ankara – (ANKARAKA) ANKARA KALKINMA AJANSI

TR52: Karaman, Konya – (MEVKA) MEVLANA KALKINMA AJANSI

TR61: Antalya, Burdur, Isparta – (BAKA) BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI

TR62: Adana, Mersin – (CKA) ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI

TR63: Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye – (DOĞAKA) DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI

TR71: Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir – (AHİKA) AHİLER KALKINMA AJANSI

TR72: Kayseri, Sivas, Yozgat – (ORAN) ORTA ANADOLU KALKINMA AJANSI

TR81: Bartın, Karabük, Zonguldak – (BAKKA) BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI

TR82: Çankırı, Kastamonu, Sinop – (KUZKA) KUZEY ANADOLU KALKINMA AJANSI

TR83: Amasya, Çorum, Samsun, Tokat – (OKA) ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI

TR90:Artvin,Giresun,Gümüşhane,Ordu,Rize,Trabzon–(DOKA)DOĞUKARADENİZKALKINMA AJANSI

TRA1: Bayburt, Erzincan, Erzurum – (KUDAKA) KUZEY DOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI

TRA2: Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars – (SERKA) SERHAT KALKINMA AJANSI

TRB1: Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli – (FKA) FIRAT KALKINMA AJANSI

TRB2: Bitlis, Hakkari, Muş, Van – (DAKA) DOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI

TRC1: Adıyaman, Gaziantep, Kilis – (İKA) İPEK YOLU KALKINMA AJANSI

TRC2: Diyarbakır, Şanlıurfa – (KARACADAĞ) KARACADAĞ KALKINMA AJANSI

TRC3: Batman, Mardin, Şırnak, Siirt – (DİKA) DİCLE KALKINMA AJANSI

Kalkınma ajanslarının görev bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ’lere Ajanslar 2008 yılından bu yana 500 milyon TL yi geçkin hibe proje desteği sağlamışlardır. Ajanslardan hibe proje desteği almak için öncelikle yapılması gereken kalkınma ajansının hibe proje duyurularını takip
etmek, bu konuda çalışan deneyimli hibe proje danışmanları ile sözleşme yaparak hazırlatacağınız proje ve iş planınızı son başvuru tarihinden önce ajansa teslim ettirmektir.

Kalkınma ajansı hibe proje duyurularına ilişkin başvurular KAYS sistemi üzerinden kabul edilmekte olup daha sonra evrak asılları ilgili Ajansa ulaştırılmaktadır. Başvurular sırasına Ajansın faaliyet gösterdiği bölgede faaliyeti olan KOBİ veya gerçek kişiler uygun başvuru sahibi olarak değerlendirilmekle birlikte, başvuruların Ajansıların belirlediği ÖNCELİKLİ ALANLARDA yapılması projenin hibe proje almaya hak kazanması için önemlidir.

Başvuru sürecinden sonra projelerin değerlendirme süreci yaklaşık 2 ay sürmektedir. Bu süre sonunda hibe proje almaya haz kazanan KOBİ’ler ile Kalkınma Ajansları arasında hibe proje sözleşmesi imzalanmakta, sözleşme kapsamında hibe proje almaya hak kazanan KOBİ’lerin sözleşmenin imzalanmasından sonra Kalkınma ajansına hibe tutarının %10’u oranında teminat (nakdi veya banka teminat mektubu) sağlaması gerekmektedir. Sözleşmede belirtilen süre içerisinde, kabul edilebilir nitelikteki teminat şartının yararlanıcı tarafından yerine getirilmiş olması kaydıyla, destek miktarının % 40’ı, yararlanıcıya ait sözleşmede belirtilen banka hesabına ön ödeme olarak hibe proje sözleşmesinden 1-2 ay sonra aktarılır. Ajans tarafından ön ödeme sonrasında yapılacak diğer ödemeler, hak ediş esasına göre gerçekleştirilir. Ara ödemede destek miktarının % 40’ı ve son ödeme olarak % 20’si ise nihai raporun sunumu sonrasında yararlanıcının banka hesabına 30 gün içerisinde aktarılır.

Başvuru sahiplerinin yukarıdaki faaliyet planına başlamadan önce deneyimli bir hibe proje danışmanı ile sözleşme yaparak işe başlamaları, proje başvurusundan önce projenin muhtemel alacağı puanı hesaplatmaları, gerekiyorsa proje kurgularını revize etmeleri yararlarına olacaktır

Murat SEVENCAN

hibe projeduyurulari.com

Proje Uzmanı

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜ HİBELERİ, PROJE HAZIRLAMA DANIŞMANLIĞI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bölgesel Kalkınma Ajansları (DAP, GAP, DOKAP, KOP), Kalkınma Ajanslarına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti Sunar

Proje Hazırlama Danışmanlığı

Yatırım projelerinize hibe desteği alarak gerçekleştirmek ister misiniz! Ulusal ve Uluslar arası hibe desteklerinden faydalanarak yatırım projeniz HİBE alarak yatırımlarınızı gerçekleştirelim…

Proje Uygulama Danışmanlığı

Hibe almaya hak kazandığınız yatırımlarla ilgili olarak Ajans, TKDK ve GTHB ile hibe sözleşmesi sonrası ilişkilerinizde profesyonel proje uygulama danışmanlığı ile alıp hibe tutarlarının hesaplarınıza daha çabuk geçmesi konusunda danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Kısaca Biz?

Mevcut yatırımlarda kapasite artışı ve modernizasyon veya komple yeni yatırımlara hibe projesi yapmayı amaçlayan kurumların, hibe desteklerinden faydalanmaları için proje hazırlama ve uygulama danışmanlığı hizmeti vermektedir.

Tamamı Uzman Kadromuzla Hemen İletişime Geç!