AB’DEN DERNEKLERE YÜZDE 90 DESTEKLİ HİBE PROGRAMI

 

 

Avrupa Birliği destekli AB Bakanlığı Himayelerinde Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan Yerel STK Hibe Programı ve Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı başlıkları altında hibe programı çağrısı açıklandı.  En az %50 en fazla %90 hibe desteği sağlanacak olan proje çağrılarında Yerel STK Hibe Programı için en az 40 Bin Avro en fazla 60 Bin Avro hibe desteği sağlanırken Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı içinse en 250 Bin Avro en fazla 600 Bin Avro hibe desteği sağlanacak.

 

Avrupa Birliği destekli AB Bakanlığı Himayelerinde Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan Yerel STK Hibe Programı ve Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı başlıkları altında hibe programı çağrısı açıklandı.

Yerel STK Hibe Programı ve Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı şeklinde iki çağrıya çıkılan projelere Yerel STK’lar ile daha önce proje deneyimine sahip olan yerel STK’ların başvurabileceği proje çağrısına belediyeler, üniversiteler ve tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşları iştirakçi olarak katılabilecek.

 

600 Bin Avro Hibe Desteği

En az %50 en fazla %90 hibe desteği sağlanacak olan proje çağrılarında Yerel STK Hibe Programı için en az 40 Bin Avro en fazla 60 Bin Avro hibe desteği sağlanırken Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı içinse en 250 Bin Avro en fazla 600 Bin Avro hibe desteği sağlanacak.

 

Amaç, STK’ların Gelişimini Sağlamak.

STK’ların savunuculuk ve iletişim faaliyetleri kapsamında yönetim, insan kaynakları, bağış toplama sistemi gibi kendi yapılarını güçlendirecek ve aynı zamanda dezavantajlı gruplar başta olmak üzere toplumsal fayda sağlayacak projeler üretecekleri bir çağrı dönemi olacak. Amaç politika belirleme ve karar alma süreçlerine STK’ları dahil ederek kapasitelerini güçlendirmek.

 

Bir Çok Farklı Alanda Faaliyet Yapılabilecek.

Yerel STK Hibe Programı ve Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında yapılacak etkinliklerin en az iki önceliğe değinmesi gerekiyor. Projeler ile birlikte araştırma, fizibilite, yayın, reklam filmi, seminerler, çalıştaylar, lobicilik, malzeme tedariki, festivaller gibi birçok etkinlik yapılabilecek.

 

Son Başvurular Ağustos ve Ekim’de

Üç aşama şeklinde gerçekleştirilecek olan proje başvuruları için son tarih Yerel STK Hibe Programı için 18 Ağustos 2017 saat 17:00 Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı için ise 6 Ekim 2017 saat: 17.00’dir.

Projelere Belediyeler ile Üniversiteler Ortak Olabilecek.

Proje başvurusu kar amacı gütmeyen ve tüzel kişiliğe sahip kurumlar yapabilecek. Sanayi ve Ticaret Odaları, bakanlıklar, belediyeler, valilikler, özel şirketler ve üniversiteler başvuru yapamayacak. Belediyeler ile üniversiteler projeler iştirakçi olarak projelerde yer alabilecek.